Flash CS3

Soğan zarını kullanma

Genellikle, Sahne Alanı'nda animasyon dizisinin bir karesi görünür. Bir tek tek kareler animasyonunu konumlandırmaya ve düzenlemeye yardımcı olması için Sahne Alanı üzerinde aynı anda iki veya daha fazla kareyi görüntüleyin. Oynatma kafasının altındaki kare kendi renginde görünür, buna karşılık çevreleyen kareler, sanki her bir kare yarı saydam pelür kağıdına çizilmiş ve kağıtlar birbirinin üstüne yığılmış gibi, soluk görünürler. Soluk kareler düzenlenemez.

Bir animasyonun çeşitli karelerini aynı anda Sahne Alanı'nda görüntüleme

 Soğan Zarı düğmesini  tıklatın. Zaman Çizelgesi'nin başlığındaki Soğan Zarını Başlat ve Soğan Zarını Bitir işaretleyicilerinin arasında yer alan tüm kareler, Belge penceresinde tek bir kare halinde birleştirilir.

Soğan zarı görünümünü kontrol etme

  • Soğan zarı uygulanmış kareleri anahatlar olarak görüntülemek için Soğan Zarı Anahatları düğmesini  tıklatın.

  • Herhangi bir soğan zarı işaretleyicisinin konumunu değiştirmek için işaretçisini yeni bir konuma sürükleyin. (Normalde, soğan zarı işaretleyicileri geçerli kare işaretçisiyle birlikte hareket eder.)

  • Soğan zarı işaretleyicilerinin arasındaki tüm karelerin düzenlenmesini etkinleştirmek için Birden Çok Kareyi Düzenle düğmesini tıklatın. Genellikle, soğan zarı sadece geçerli kareyi düzenlemenize izin verir. Ancak, soğan zarı işaretleyiciler arasındaki her karenin içeriğini görüntüleyebilir ve hangisinin geçerli kare olduğundan bağımsız olarak, düzenleme için kullanılabilir yapabilirsiniz.

Not: Kilitli katmanlar (bir asma kilit simgesine sahip olanlar) soğan zarı açık olduğunda görüntülenmezler. Kafa karışan bir görüntü kalabalığından kaçınmak için soğan zarı uygulanmasını istemediğiniz katmanları kilitleyin veya gizleyin.

Soğan zarı işaretleyicilerin görünümünü değiştirme

  Soğan Zarı İşaretleyicileri Değiştir  düğmesini tıklatın ve bir öğe seçin:
İşaretleyicileri Her Zaman Göster
Soğan zarı açık olsa da olmasa da, soğan zarı işaretleyicileri Zaman Çizelgesi'nde görüntülenir.

Soğanı Tuttur
Soğan zarı işaretleyicileri Zaman Çizelgesi başlığındaki geçerli konumlarına kilitler. Genellikle, soğan zarı aralığı, geçerli kare işaretçisi ve soğan zarı işaretleyicilere göredir. Soğan zarı işaretleyicileri tutturma, onların geçerli kare işaretçisiyle birlikte hareket etmelerini engeller.

Soğan 2
Geçerli karenin her iki tarafındaki iki kareyi görüntüler.

Soğan 5
Geçerli karenin her iki tarafındaki beş kareyi görüntüler.

Soğan Tümü
Geçerli karenin her iki tarafındaki tüm kareleri görüntüler.